Ignorer kommandoer på båndet
Gå til hovedindhold

Spørgsmål

Jeg er på barsel - kan jeg blive kaldt på arbejde?

Svar

Nej, som reglerne er nu, kan du ikke blive kaldt på arbejde under din barsel.

Der er dog efter epidemilovens § 26 mulighed for, at fastsætte regler om læger og andre autoriserede sndhedspersoners medvirken i bekæmpelse af smitsomme sygdomme. Situationen kan derfor ændre sig, men det er ikke afklaret hvordan situationen så vil være. 


 

Vedhæftede filer

Oprettet kl. 12-03-2020 15:27 af Michael S. Müller (prod.)
Sidst ændret kl. 13-03-2020 10:46 af Niels C. Jensen